Підготовка руки дитини до письма
Скоро у ваших дітей почнеться новий і дуже складний етап у житті - вони підуть вчитися в школу. Їм належить справитися з важким завданням: крім засвоєння нової інформації ще й багато писати, утримуючи все ще у неслухняних руках - ручку або олівець.
Для того щоб цей процес проходив менш болісно і швидше, руку дошкільника треба готувати заздалегідь. А цьому сприяє розвиток дрібної моторики - точних, скоординованих рухів пальців рук. Тому, що дрібна моторика у більшості сучасних дітей, особливо міських, розвинена недостатньо, багато в чому посприяв технічний прогрес.
Так! Так! Зараз багато операцій за людину виконують машини і різні технічні пристрої. Сучасні діти (і дошкільнята в тому числі) стали дуже багато часу проводити за комп'ютерними іграми. Адже ще якихось 15-20 років тому діти із задоволенням проводили своє дозвілля за заняттями малювання, складанням різних конструкторів, склеюванням всіляких моделей. Зараз діти цим займаються все менше і менше. Звідси і виникає дефіцит занять для розвитку дрібної моторики .
Щоб ліквідувати цей дефіцит, треба дати дитячим пальчикам роботу. Наприклад, мама збирається варити кашу. Запросіть дитину допомогти вам перебрати крупу, обов'язково похваливши його - які у неї спритні пальчики і зіркі очі.
Залучайте дитину до ліплення пиріжків і вареників. У літній період дайте завдання прополоти грядку від бур'янів, нехай виперуть свої носові хусточки або ляльковий одяг - все це теж розвиває дрібну моторику. Діти завжди з великим задоволенням ліплять з пластиліну і глиною: розминаючи, виліплюючи пальчиками фігурки із цих матеріалів, дитина зміцнює дрібні м'язи пальців. Прекрасно! Це відмінний «тренажер» для пальчиків.
Крім того, що це дитині цікаво, у нього виробляється і зосередженість, і терпіння, і посидючість.
Не менш цікавим і корисним буде і заняття аплікацією: вміння добре володіти навичками вирізання ножицями всяких листочків і квіточок, просто кружечків і вузеньких смужок, а потім з усього цього створити свою картину або листівку, намазуючи клеєм кожну деталь і знаходячи їй певне місце. Чим не тренування для пальчиків!
Ігри з колючим м'ячем теж спрямовані на розвиток дрібної моторики. Починаємо з розминки. Використовувати можна невеликі м'ячики, кульки. Вони легко поміщаються в долоньці дітей, не вислизають з рук.
Дітям дошкільного віку дуже подобаються книжки-розмальовки — найпростіший і найефективніший спосіб підготовки руки дитини до письма.
Розфарбовуючи картинки, які сподобалися, дитина вчиться тримати в руці олівець, використовувати силу натискання. Це заняття тренує дрібні м'язи дитячої руки, робить її рухи більш сильними та координованими.
Найкраще користуватися кольоровими олівцями, а не фломастерами, тому що останні занадто м'які для малювання і не вимагають докладання навіть незначних зусиль.
Можна ще порадити як хлопчикам, так і дівчаткам, конструювати з LEGO. Там деталі досить дрібні і вимагають від пальчиків моторності.
Заняття шиттям і вишиванням також відмінно розвивають дрібну моторику. Звичайно, тут дорослий повинен бути завжди поруч, щоб дитина не поранилась голкою.
Поряд із названими методами можна порекомендувати під час занять із дитиною викладати камінцями контур предмета або вигнуті лінії, нанизувати намисто, застібати та розстібати ґудзики, кнопки, гачки, зав'язувати та розв'язувати стрічки; перекладати трьома пальцями, які тримають ручку під час письма, дрібні іграшки; набирати воду піпеткою зі склянки, шнурувати шнурівку тощо.
Усі ці заняття прості, не вимагають спеціальної підготовки й організації, але є надзвичайно ефективними в підготовці руки дитини до письма. І так поступово, змушуючи працювати пальчики, ми і підготуємо руку дитини до письма.
Шановні батьки! Що важливо знати, якщо у Вас росте дитина праворука:
• дитині необхідно сидіти прямо, голову трохи нахиливши вперед, спину тримати прямо;
• дитині не слід спиратися грудьми на стіл;
• відстань від очей до зошита чи альбому 25 см .;
• зошит, або альбом повинні лежати на столі з нахилом вліво;
• не слід дитині напружувати руку;
• світло повинне падати зліва.
Що важливо знати, якщо у Вас росте дитина ліворука:
• дитині необхідно сидіти прямо, голову трохи нахиливши вперед, спину тримати прямо;
• дитині не слід спиратися грудьми на стіл;
• відстань від очей до зошита чи альбому 25 см.;
• зошит, або альбом повинні лежати на столі з нахилом вправо;
• не слід дитині напружувати руку; світло повинне падати справа.